Plusy i minusy wskaźników MACD, ADX, %K%D, MA .
 Oceń wpis
   

Analizując dokładniej zestawienie wskazań analizowanych narzędzi badających trendy - MACD, ADX, %K i nasze średnie kroczące MA, proponuje zobaczyć jakie mają korzystne a jakie negatywne wskazania.

Poniżej zamieszczam ponownie wykresy czterech wskaźników ale w większym zakresie czasowym i dopasowanym dokładnym wykresem wartości jednostek uczestnictwa funduszu UniKorona Akcji ze średnimi kroczącymi oraz sygnałami konwersji wskazanymi przez system OPI.

Dla ułatwienia analizy poprowadziłem pionowe linie przez punkty konwersji oznaczone na linii brążowj narastającej wartości inwestycji w UniKoronie Akcji. Linie zielone oznaczają zakup funduszy akcji a czerwone sprzedaż funduszy akcji.

Poniżej brązowej linii z punktami konwersji, mamy zmiany wartości jednostek ze średnią kroczącą oraz jej granicą "-". Te dane mamy na dolnym wykresie (wykres zielony).

Patrząc od góry mamy wykres MACD, %K%D i ADX.

Linia nr 2 - patrząc na zmiany wartości j.u. punk zakupu jest opóźniony. Wcześniej sygnalizują nam potrzebę wszystkie trzy wskaźniki.

Linia nr 3 - moment zakupu na rysunku bazowym (pierwszy od dołu) jest w dobrym momencie i wszystkie pozostałe wskaźniki sygnalizują ten moment w tym samym czasie.

Linia nr 4 - na rysunku bazowym zakup raczej trochę spóźniony. Pozostałe wskaźniki sygnalizują wcześniejszy zakup ale zaraz potem kasują go aby potwierdzić moment zakupu linii zielonej.

Linia nr 5 - wszystkie wskaźniki sygnalizują sprzedaż praktycznie w tym samym czasie - jedynie %K%D lekko jest do przodu.

Linia nr 6 - znowu kupujemy za późno względem wskazań MACD, ADX i %K%D.

Linia nr 7 - wskaźniki sygnalizują sprzedaż o około 2 tygodnie wcześniej niż MA.

Linia nr 8 - zakup praktycznie potwierdzony przez pozostałe wskaźniki.

Linia nr 9 - miedzy linia 8 i 9 mamy bardzo ciekawa sytuację - praktycznie sprzedaż sygnalizowana jest przez MACD, ADX i %K%D już na początku września 2009 roku a później ADX i %K%D praktycznie nie daje zdecydowanego sygnału co dalej. Jedynie MACD słabo, ale podtrzymuje sprzedaż ( małe sygnały na plusie możemy pominąć) do momentu z końca stycznia 2010 roku kiedy wszystkie wskaźniki zdecydowanie potwierdzają sprzedaż. Tymczasem w okresie tych wahań wskaźników wartość j.u. mimo pewnych krótkoterminowych zmian ciągle rosła do momentu zaznaczonego przez linię nr 9.

Linia nr 10 - zakup jednocześnie sygnalizują wszystkie wskaźniki oprócz ADX - spóźnia sie o około 10 dni.

Linia nr 11 - wskaźniki MACD, ADX i %K%D sygnalizują sprzedaż o około tydzień wcześniej.

Linia nr 12 - Praktycznie wszystkie wskaźniki jednocześnie sygnalizują sygnał zakupu funduszy akcyjnych - to było dokładnie 13 lipca.

Mimo tej dużej zgodności wskaźników 13 lipca, praktycznie do dzisiaj nie było zdecydowanego ruchu do góry - czy potwierdzą się wzrosty zobaczymy.

Wnioski:

Na sześć zakupów trzy mieliśmy spóźnione względem sygnałów MACD, ADX i %K%D - co ciekawe wystąpiły one w czasie spadków. W okresie wzrostów idealnie pokrywały się.

Odwrotnie mamy z sygnałami sprzedaży - na sześć sprzedaży trzy w okresie spadków są zgodne a trzy w okresie wzrostów opóźnione względem sygnałów pozostałych wskaźników.

Wszystkie sygnały generowane przez system OPI potwierdzane są przez pozostałe wskaźniki - przy niektórych opóźnieniach względem tych wskaźników. Przewaga OPI to jednak podtrzymanie funduszy akcyjnych w okresie między 8 i 9 linią kiedy wartości j.u. w mniejszym tempie ale rosły a wskaźniki sugerowały raczej wyjście z funduszy akcyjnych albo po prostu gubiły się - nie umiały dokładnie ocenić trendu.

Mała uwaga -  parametry wykorzystanych wskaźników zostały zmienione względem tzw. standardowych i dostosowane do charakteru naszego rynku funduszy.

Jak widzimy, mimo wysokiej efektywności naszego systemu OPI, są jeszcze rezerwy nad którymi można popracować w celu dalszej poprawy osiąganych już obecnie wartości stóp zysku naszych inwestycji.

 

Komentarze (1)
Trend a MACD, ADX, %K - czy... Na czym można więcej stracić -...

Komentarze

2013-12-23 13:31:46 | *.*.*.* | rtvagd.net
Re: Plusy i minusy wskaźników MACD, ADX, %K%D, MA . [0]
:) skomentuj
O mnie
Adam Gibas
Twórca portalu opi-invest.pl. Proste i skuteczne inwestowanie w funduszach. Własne wskaźniki i strategie umożliwiające aktywne zarządzanie inwestycjami w funduszach inwestycyjnych.
Najnowsze komentarze
2016-01-12 09:15
przypadkowy czytelni:
Moja własna emerytura 2 - jak zgromadzić potrzebny kapitał ?
roczna kapitalizacja odsetek 15%?????????? Facet odleciał...
2013-12-23 13:31
rtvagd.net:
Plusy i minusy wskaźników MACD, ADX, %K%D, MA .
:)
2013-08-16 06:44
banki_:
Taktyka małych kroków dla transakcji na funduszach.
Tak szczerze, udaje się Panu zarabiać na funduszach znacząco?