Jak wybrać fundusze, które zarobią najwięcej? Część 2
 Oceń wpis
   

 

Po wielu miesiącach głębokiej bessy w latach 2007-2008, 23 marca 2009r. system OPI-WIG wygenerował sygnał zakupu funduszy akcyjnych.Z poprzedniej części artykułu wiemy, że wybór funduszy akcyjnych po ostatnim sygnale w czerwcu tego roku nie był sprawą łatwą. W zależności od wybranego kryterium mogliśmy wybrać fundusze których jednostki straciły kilka procent lub fundusze które zarobiły 9,2% w ciągu 5 miesięcy.

Przenieśmy się więc do marca 2009r. i sprawdźmy jak wytypowalibyśmy fundusze opierając się ponownie na wskaźnikach wzrostu 6 i 12 miesięcznym oraz na wskaźnikach WM, WKA i DMax z systemu OPI

W dniu wystąpienia sygnału dysponowaliśmy notowaniami z 20 marca 2009r. Poniżej widzimy fundusze, które osiągnęły najlepsze wyniki za ostatnie 6 i 12 miesięcy, w tym przypadku są to te fundusze, które miały najmniejszą stratę:


wg najlepszych dla 6m

 

wg najlepszych dla 12m


Postanowiłem również sprawdzić ideę zaproponowaną w komentarzu pod pierwszą częścią artykułu przez jednego z naszych abonentów. Pomysł polega na tym, aby wybrać fundusze, które straciły najwięcej w okresie bessy, zakładając że skoro tak dużo straciły to inwestują bardzo agresywnie i gdy zacznie się hossa to te fundusze zarobią najwięcej.

Poniżej mamy więc listę funduszy, które w okresie bessy poniosły największe straty:

wg najgorszych dla 12m


Teraz sprawdzamy jeszcze co proponują wskaźniki OPI:

wg najlepszych dla WM

 

wg najlepszych dla WKA

wg najlepszych dla DMaxWskaźniki OPI wytypowały 4 te same fundusze (tylko w innej kolejności). Ponadto wskaźniki WM i WKA wytypowały Allianz Selektywny (d. Budownictwo 2012) a DMax zaproponował Novo Akcji.

Sprawdzamy wyniki
Przenieśmy się teraz o 3 miesiące do przodu i sprawdźmy jakie wyniki osiągnęły wybrane przez nas fundusze do 22 czerwca 2009r. Na poniższym rankingu od góry widzimy fundusze, które w ciągu 3 miesięcy od wygenerowania sygnału zarobiły najlepiej (wskaźnik OPI WIG określa ile dany fundusz zarobił lub stracił od ostatniego sygnału OPI dla indeksu WIG). Od góry najlepsze fundusze, na dole najsłabsze:

Liczbami w kolorowych kółkach zaznaczyłem fundusze wytypowane przez poszczególne wskaźniki w dniu wygenerowania sygnału 3 miesiące wcześniej.

Nad tabelą czerwonym kolorem dopisałem średnie zyski osiągnięte przez portfele wytypowane przez dany wskaźnik. Fundusze wybrane przy pomocy wskaźników OPI osiągnęły średni zysk 20,3%, a fundusze wybrane przy wykorzystaniu wskaźników wzrostu zarobiły 10,9 i 9,9%, czyli niemal o połowę mniej.

Pozostało nam jeszcze sprawdzić pomysł Pana Pawła, aby dobrać fundusze, które najbardziej straciły podczas bessy. Fundusze wytypowane tym sposobem zaznaczyłem po prawej stronie w kolumnie Data wyceny kółeczkami żółtego koloru. Wynik jest zaskakujący - portfel taki zarobiłby aż 14,4%, czyli mniej niż portfele OPI, ale wyraźnie więcej niż portfele budowane w sposób standardowy.  Panu Pawłowi gratuluję pomysłu.


PODSUMOWANIE

Inwestowanie w fundusze wiąże się podejmowaniem 2 rodzajów decyzji: KIEDY i w CO inwestować. Nasze przyszłe zyski są ściśle uzależnione od kryteriów jakimi będziemy się kierować przy podejmowaniu decyzji. Wybór funduszu w oparciu o jego wyniki historyczne nie jest zbyt efektywnym sposobem pomnażania pieniędzy i może prowadzić do wyboru najgorszych funduszy na rynku.

Różnica między wynikami jakie osiągnęły fundusze dobierane metodą OPI, a tymi dobieranymi przy pomocy wskaźników wzrostu jest bardzo duża. Jeśli w marcu 2009r. w dniu wygenerowania sygnału mielibyśmy zaledwie 10 tys zł inwestycji, to wybierając w tym dniu fundusze metodą OPI zyskalibyśmy 1000 zł więcej w ciągu 3 pierwszych miesięcy w porównaniu gdybyśmy inwestowali bez OPI. A przecież inwestujemy zwykle na całe lata i znacznie większe kwoty.

Oczywiście pozostaje nam jeszcze weryfikacja naszych funduszy w portfelach w trakcie inwestycji, ale to temat na osobny artykuł.

Uruchomiliśmy w tym tygodniu możliwość pozostawiania komentarzy na blogu pod artykułami, więc zachęcam do dyskusji.

Komentarze (0)
Trzy miesiące w funduszach akcyjnych krajowych z OPI.
 Oceń wpis
   

Trzy miesiące w funduszach akcyjnych krajowych z OPI.

19 kwietnia minęły 3 miesiące od wygenerowania sygnału konwersji funduszy bezpiecznych w fundusze akcyjne.
Poniżej przedstawiam wyniki funduszy krajowych jakie osiągnęły od 19 stycznia do 19 kwietnia .Zdecydowanie najlepsze wzrosty osiągnął Copernicus FIO Akcji Dywidendowych - jego zysk to 19,0 %. Następne pozycje to już fundusze małych i średnich spółek PZU, Aviva i PKO. W sumie mamy 9 spółek z zyskami powyżej 10%. Patrząc na wzrost indeksu WIG (jego wzrost wyniósł w badanym okresie tylko 2,7%) widzimy, że aż 29 funduszy osiągnęło lepsze wyniki. Wyniki były by lepsze ale niestety w ostatnim miesiącu  wszystkie fundusze krajowe miały straty, a te fundusze które mamy w tabeli straciły od 1,1 do 5,5%.

Poniżej mamy wyniki funduszy krajowych dostępnych w mBanku.

i w MultiBanku:


Wzrosty w kolumnie 3m  za ostatnie 3 miesiące, odpowiadają  wzrostom od daty wystąpienia sygnału konwersji w dniu 17 stycznia plus dwa dni na realizację zleceń konwersji, czyli są to wzrosty od dnia 19 stycznia  jeżeli zastosowaliśmy system OPI-WIG oparty na zmienności indeksu WIG.
W pierwszej kolumnie mamy pozycję StanOpi która wskazuje nam wzrosty w przypadku stosowania indywidualnego monitorowania funduszu własnym systemem OPI.

Porównując wzrosty z kolumny StanOPI i 3m większośc funduszy osiągnęła lepsze wyniki wg własnego systemu - najczęściej wyprzedziły sygnał WIG o jeden czy dwa dni.
Zdecydowanie najbardziej odbiega tutaj od reszty Copernicus Akcji Dywidendowych. Fundusz ten wygenerował sygnał konwersji już pod koniec grudnia  i osiągnął wzrost 25,7%.

A jak wyglądały rankingi funduszy krajowych 17 stycznia wg wskaźnika WM i WKA ?
Mamy tutaj zaznaczone 6 funduszy które zgodnie z rankingiem z 17 stycznia znalazły się także w czołówce najlepszych funduszy za 3 miesiące. Łatwo zauważyc, że najbardziej zawiodły fundusze TFI Allianz które do 17 stycznia miały bardzo dobre wyniki.
Mamy tutaj przykład, że nawet wybór funduszy na podstawie bardzo dobrych wyników za ostatni rok jakie miały fundusze Allianz nie gwarantuje nam powodzenia. Dlatego trzeba na bieżąco monitorowac nasze portfele w celu ich ewentualnej korekty.

Jak widzimy powyżej po 1 miesiącu 20 lutego w czołówce mamy już 7 funduszy z 10 najlepszych po 3 miesiącach.

Przykład dla TU AXA.

Wyniki funduszy krajowych za trzy miesiące od 19 stycznia do 19 kwietnia dostępnych w AXA widzimy w poniższej tabeli.


W tabeli tej mamy zaznaczoną pierwszą piątkę najlepszych funduszy z 19 stycznia.
Tutaj mamy zaznaczone w ramce 5 najlepszych funduszy oraz podkreślone są fundusze które osiągnęły pięc najlepszych wzrostów po 3 miesiącach.
Gdybyśmy skorygowali skład portfela wg wyników funduszy po 1 miesiącu mielibyśmy już kompletną najlepszą piątkę funduszy po 3 miesiącach.
Także wskaźniki WM są dla tych funduszy największe.
Powyższa analiza potwierdza dużą przydatnośc stosowania  systemu OPI do generowania sygnałów konwersji funduszy oraz systematyki rankingów funduszy na podstawie wskaźnika WM i WKA.

Komentarze (0)
Czy to powtórka z 2006 roku?
 Oceń wpis
   

 Ostatnia "mini bessa" była całkowitym zaskoczeniem dla większości analityków rynkowych.Oczywiście nie sam fakt wystąpienia spadków ale ich wielkość. Stagnacja rynków od przeszło pół roku i jednoczesny brak dalszego rozwoju najwazniejszych gospodarek świata, musiała w konsekwencji rozładować się spadkami.

Zaskoczeniem były oczywiście wielkości i szybkość spadków. Patrząc jednak na coraz większą komputeryzację zleceń giełdowych powinniśmy chyba coraz częściej być przygotowani na takie ruchy na rynkach finansowych.

Minęły już czasy kiedy inwestorzy w funduszach inwestycyjnych spokojnie przetrzymują spadki  powyzej 10-15%. Po takich spadkach na giełdach zaczynają być uruchamiane zlecenia umorzeń w funduszach co w konsekwencji automatycznie pogłębia dalsze spadki. Takie ruchy inwestorów indywidualnych są oczywiście ułatwione przez powszechnie wprowadzone możliwości on-line wystawiania zleceń czy to przez platformy internetowe czy w ramach poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Pierwszą taką mini bessę mieliśmy w maju 2006 roku.


Powyższy wykres przedstawia zachowanie się indeksu WIG w okresie od maja do lipca 2006 roku.

W 9 sesjach indeks stracił 14,2% a po 8 następnych próbach odwrócenia trendu ponownie w 7 sesjach stracił 12,7%. W sumie indeks w 4 tygodnie stracił 21,5%. Po następnych prawie 2 miesiącach indeks wrócił na maksimum z maja.

Pytanie jest proste - czy obecne zachowanie się rynków powtórzy się.

Jeżeli tak, to obecnie jest to dopiero przystanek przed następnymi spadkami. Lepiej oczywiście, gdyby tym razem to było od razu odbicie na poziomy przed spadkami.

Chyba, że potrafimy wykorzystać takie zachowanie się rynków na naszą korzyść. Ale to jest mozliwe jezelii potrafiliśmy wyjść z rynku przed spadkami. Mamy teraz okazję na załapanie się na o wiele tańsze fundusze. Przeznaczamy część kapitału na zakup funduszy i czekamy spokojnie co będzie się działo dalej. Jak będą dalej spadki kupujemy następne jednostki funduszy i martwimy się tylko jak wysoko i długo rynek będzie wzrastał. Jak rynek pójdzie jednak teraz w górę czekamy na sygnał systemu i kupujemy jednostki.

Mamy tutaj przykład jak wiele są warte rzeczywiste efekty działania naszego systemu.

Na nic np. zdają się analizy historyczne i setki stron obliczeń skoro system ciągle albo nie reaguje na wzrosty albo jest zaskakiwany przez nagłe spadki.

Tylko rzeczywiście skuteczny system pozwala na wykorzystanie takze spadków na rynkach.

Jest wiele systemów (narzędzi stosowanych w analizie technicznej) które potrafiły dać sygnał wyjścia przed ostatnimi spadkami ale nie pozwalają z kolei za dużo  zarabiać na inwestowaniu w funduszach.

Jest to właśnie cała sztuka aby pogodzić możliwość optymalnego wykorzystania wzrostów na rynkach i jednoczesne zabezpieczenie się przed spadkami.

Dla przypomnienia przedstawiam działanie systemu OPI od roku 2007.

System pozwolił całkowicie ominąć bessę od końca 2007 roku do marca 2009.

Mamy więc minimum sygnałów, maksimum zysków i minimum strat.

Cdn.

Komentarze (2)
Kiedy system dał sygnał wyjścia z funduszy akcyjnych ?
 Oceń wpis
   

 Kiedy system OPI dał sygnał wyjścia z funduszy akcyjnych ?

Każdy system wykorzystywany do generowania sygnałów wyjścia z danego waloru ma określony czas „poślizgu” od którego zależy, czy zdążymy zrealizować nasze zlecenie jeszcze przy niewielkich stratach, czy niestety złapiemy się dopiero na duże spadki.

Jak zachował się system OPI widzimy na poniższym raporcie z dnia 18 lipca 2011 roku.


Sygnał sprzedaży jednostek funduszy akcyjnych krajowych uniwersalnych został  wygenerowany po notowaniach na naszej giełdzie 18 lipca.

Po sygnale tym i założeniu, że WIG często wyprzedza rynki światowe, zasugerowałem wyjście z wszystkich funduszy akcyjnych, czyli nie tylko z funduszy krajowych, co wskazał system OPI-WIG-ST, ale także z pozostałych -  mimo zupełnie jeszcze dobrej pozycji wielu z tych funduszy.

RG OPI-ST  3  VIII  2011.jpg

Po wczorajszych notowaniach na naszej giełdzie wykres systemu OPI wyglądał jak wyżej.

Jak widzimy, osoby które zdecydowały się zgodnie z sugestiami systemu wyjść z funduszy akcyjnych odsprzedali swoje j.u.  po cenach wyższych niż w dniu kiedy wygenerował się sygnał.

Indeksy swiata 22-07-2011 ind..jpg

Indeksy giełd światowych jeszcze 22 lipca nie sygnalizowały odwrócenia się trendu.

A po wczorajszej sesji wyglądają jak niżej.

Indeksy swiata 03-08-2011 ind..jpg

Większość indeksów jest w fazie spadkowej – czyli kto wyszedł po 18 lipca sprzedał fundusze po wysokich jeszcze cenach.

Wyjątkiem jest jedynie Tajlandia gdzie spadki wystąpiły dopiero wczoraj.

Poniżej przedstawiam jak system OPI monitorował nasz rynek od  marca 2009 roku. Ostatnia strategia Funduszy Akcyjnych trwała od 15 lipca 2010 roku – czyli prawie dokładnie rok.

OPI-WIG od marca 2009.jpg

 

 

Komentarze (0)
O mnie
Adam Gibas
Twórca portalu opi-invest.pl. Proste i skuteczne inwestowanie w funduszach. Własne wskaźniki i strategie umożliwiające aktywne zarządzanie inwestycjami w funduszach inwestycyjnych.
Najnowsze komentarze
2016-01-12 09:15
przypadkowy czytelni:
Moja własna emerytura 2 - jak zgromadzić potrzebny kapitał ?
roczna kapitalizacja odsetek 15%?????????? Facet odleciał...
2013-12-23 13:31
rtvagd.net:
Plusy i minusy wskaźników MACD, ADX, %K%D, MA .
:)
2013-08-16 06:44
banki_:
Taktyka małych kroków dla transakcji na funduszach.
Tak szczerze, udaje się Panu zarabiać na funduszach znacząco?