Trzy miesiące w funduszach akcyjnych krajowych z OPI.
 Oceń wpis
   

Trzy miesiące w funduszach akcyjnych krajowych z OPI.

19 kwietnia minęły 3 miesiące od wygenerowania sygnału konwersji funduszy bezpiecznych w fundusze akcyjne.
Poniżej przedstawiam wyniki funduszy krajowych jakie osiągnęły od 19 stycznia do 19 kwietnia .Zdecydowanie najlepsze wzrosty osiągnął Copernicus FIO Akcji Dywidendowych - jego zysk to 19,0 %. Następne pozycje to już fundusze małych i średnich spółek PZU, Aviva i PKO. W sumie mamy 9 spółek z zyskami powyżej 10%. Patrząc na wzrost indeksu WIG (jego wzrost wyniósł w badanym okresie tylko 2,7%) widzimy, że aż 29 funduszy osiągnęło lepsze wyniki. Wyniki były by lepsze ale niestety w ostatnim miesiącu  wszystkie fundusze krajowe miały straty, a te fundusze które mamy w tabeli straciły od 1,1 do 5,5%.

Poniżej mamy wyniki funduszy krajowych dostępnych w mBanku.

i w MultiBanku:


Wzrosty w kolumnie 3m  za ostatnie 3 miesiące, odpowiadają  wzrostom od daty wystąpienia sygnału konwersji w dniu 17 stycznia plus dwa dni na realizację zleceń konwersji, czyli są to wzrosty od dnia 19 stycznia  jeżeli zastosowaliśmy system OPI-WIG oparty na zmienności indeksu WIG.
W pierwszej kolumnie mamy pozycję StanOpi która wskazuje nam wzrosty w przypadku stosowania indywidualnego monitorowania funduszu własnym systemem OPI.

Porównując wzrosty z kolumny StanOPI i 3m większośc funduszy osiągnęła lepsze wyniki wg własnego systemu - najczęściej wyprzedziły sygnał WIG o jeden czy dwa dni.
Zdecydowanie najbardziej odbiega tutaj od reszty Copernicus Akcji Dywidendowych. Fundusz ten wygenerował sygnał konwersji już pod koniec grudnia  i osiągnął wzrost 25,7%.

A jak wyglądały rankingi funduszy krajowych 17 stycznia wg wskaźnika WM i WKA ?
Mamy tutaj zaznaczone 6 funduszy które zgodnie z rankingiem z 17 stycznia znalazły się także w czołówce najlepszych funduszy za 3 miesiące. Łatwo zauważyc, że najbardziej zawiodły fundusze TFI Allianz które do 17 stycznia miały bardzo dobre wyniki.
Mamy tutaj przykład, że nawet wybór funduszy na podstawie bardzo dobrych wyników za ostatni rok jakie miały fundusze Allianz nie gwarantuje nam powodzenia. Dlatego trzeba na bieżąco monitorowac nasze portfele w celu ich ewentualnej korekty.

Jak widzimy powyżej po 1 miesiącu 20 lutego w czołówce mamy już 7 funduszy z 10 najlepszych po 3 miesiącach.

Przykład dla TU AXA.

Wyniki funduszy krajowych za trzy miesiące od 19 stycznia do 19 kwietnia dostępnych w AXA widzimy w poniższej tabeli.


W tabeli tej mamy zaznaczoną pierwszą piątkę najlepszych funduszy z 19 stycznia.
Tutaj mamy zaznaczone w ramce 5 najlepszych funduszy oraz podkreślone są fundusze które osiągnęły pięc najlepszych wzrostów po 3 miesiącach.
Gdybyśmy skorygowali skład portfela wg wyników funduszy po 1 miesiącu mielibyśmy już kompletną najlepszą piątkę funduszy po 3 miesiącach.
Także wskaźniki WM są dla tych funduszy największe.
Powyższa analiza potwierdza dużą przydatnośc stosowania  systemu OPI do generowania sygnałów konwersji funduszy oraz systematyki rankingów funduszy na podstawie wskaźnika WM i WKA.

Komentarze (0)
Wzrosty funduszy od początku... Jak wybrać fundusze, które...
O mnie
Adam Gibas
Twórca portalu opi-invest.pl. Proste i skuteczne inwestowanie w funduszach. Własne wskaźniki i strategie umożliwiające aktywne zarządzanie inwestycjami w funduszach inwestycyjnych.
Najnowsze komentarze
2016-01-12 09:15
przypadkowy czytelni:
Moja własna emerytura 2 - jak zgromadzić potrzebny kapitał ?
roczna kapitalizacja odsetek 15%?????????? Facet odleciał...
2013-12-23 13:31
rtvagd.net:
Plusy i minusy wskaźników MACD, ADX, %K%D, MA .
:)
2013-08-16 06:44
banki_:
Taktyka małych kroków dla transakcji na funduszach.
Tak szczerze, udaje się Panu zarabiać na funduszach znacząco?