Ile można było zarobić na funduszach krajowych bez OPI.
 Oceń wpis
   

 Jak łatwo zauważyć w ostatnim poście, założenia do analizy wzrostu wartości jednostek uczestnictwa funduszy akcyjnych krajowych, lub inaczej wzrostu stóp zwrotu osiągniętych przez te fundusze, w okresie od 2 marca 2009 roku do 20 lipca 2011 roku to raczej hipotetyczne dane dla których można było uzyskać największe wzrosty.

Przyjęta data 2 marca to dzień w którym rozpoczął się okres wzrostów i zakończyła się bessa.

O tym wiedzieliśmy jednak dopiero po kilku miesiącach. Datę końcową analizy 20 lipca przyjęto dla daty wygenerowanego sygnału sprzedaży jednostek przez OPI skorygowaną o dwa dni na realizację zleceń umorzenia jednostek. Zdecydowane spadki rozpoczęły się 2 sierpnia.

Rzeczywisty sygnał zakupu funduszy akcyjnych wygenerowany został 18 marca 2009 roku – tyle czasu uplynęło aby system OPI wygenerował ten sygnał a nastąpiło to już przy wzroście 5,2 % indeksu WIG.

 

Powyżej mamy wykres pokazujący jakie stopy zwrotu uzyskały fundusze przy zakupie ich 20 marca stosując system OPI (zielony pasek) i nie stosując żadnego systemu (czerwony pasek) ale także zakładając ich zakup 20 marca, na dzień 5 września 2011 roku.

Mediana dla wszystkich analizowanych funduszy przy wykorzystaniu systemu OPI wyniosła 68,7 % a bez stosowania OPI 48,2 %. Nie stosując systemu OPI jesteśmy więc około 20% do  tyłu.

Jak działa efekt stosowania systemu OPI w czasie zobaczmy na innych wykresach.

 

 

Powyzej mamy przebieg wartości indeksu WIG (linia czarna) oraz efekt stosowania systemu OPI od 20 marca 2009 roku do 5 września 2011 roku.

Zielone obszary to okres posiadania funduszy akcyjnych a żółte funduszy bezpiecznych.

Możemy się zastanawiać na ile potrzebne były dwa wejścia w fundusze bezpieczne  w 2010 roku. Zależy to oczywiście od parametrów jakie zastosujemy dla naszej „wstążki” – jej szerokość decyduje o przyjętej tolerancji dopuszczanych strat. Stosowana obecnie wstążka ma optymalną szerokość. Aby ominąć wyjścia z funduszy akcyjnych w 2010 roku musieli byśmy rozszerzyć szerokość wstążki do odpowiedniej wartości. Efekt końcowy nie jest jednak pozytywny.

Optymalne parametry dały zysk 91,5% a przy nowej szerokości wstążki ominęliśmy cztery konwersje ale sygnał na początku sierpnia był zbyt późny i w efekcie nasz zysk wyniósł by 77,1 %, czyli był by gorszy o 14,4 %.

 Wykres dla tej opcji mamy ponizej.

 

Widzimy tutaj, że każda zmiana parametrów systemu ma bardzo duży wpływ na końcowy wynik naszej inwestycji. Ominięcie kilku konwersji które w efekcie były „mylne” może w przypadku wystąpienia dużych spadków spowodować zdecydowanie większe straty.

Ja nazwał bym te małe straty wynikające z „mylnych” wyjść kosztem własnym jaki trzeba ponieść stosując stałe systemy, aby uchronić się o wiele większych strat w trafionych konwersjach.

Jeszcze lepiej możemy zobaczyć działanie efektu systemu w czasie na wykresach obejmujących lata 1999 do 2011.

Dla lepszej widoczności podzieliłem okres od 1999 roku do dzisiaj na dwie części. Trochę zaburzyła się proporcja ale dla nas najważniejszy jest stosunek wartości portfela (wysokość obszarów zielonego i żółtego) do wartości indeksu (linia czarna).

 

 

Jak widzimy największe efekty stosowania systemu OPI mamy w okresach większych spadków.

Stwierdzę nawet, że czym większe okresowe spadki (najlepiej co najmniej kilku miesięczne) na rynkach finansowych tym więcej możemy zarobić stosując system OPI.

 

Komentarze (0)
Ile można było zarobić na funduszach krajowych z OPI.
 Oceń wpis
   

 Mamy za sobą prawie 2 i pół roku inwestowania w funduszach inwestycyjnych po długiej i mocnej bessie w latach 2007 - 2008.

Jest to wystarczający okres czasu aby dokonać podsumowania naszych możliwości i wykorzystanych szans na spore zyski. Ponizej zamieszczam wykres przedstawiający stopy zwrotu jakie uzyskały fundusze akcyjne krajowe od 2 marca 2009 do 20 lipca 2011 roku.

 

Zdecydowanie najlepsze wyniki uzyskały fundusze Aviva - ich stopy zwrotu przekraczają nawet 140%. Jedynie Quercus Agresywny zbliżył się do ich wyniku.

Stopy zwrotu powyżej 100 % uzyskało 11 funduszy. Wzrost indeksu WIG przekroczyło tylko 5 funduszy a wzrost indeksu WIG20 13 funduszy. Wyniki te potwierdzają jak trudny to był okres dla zarządzających funduszami.

Po za funduszem Investor Top 25 Małych Spółek, który uzyskał zdecydowanie najsłabszy wzrost, wszystkie pozostałe fundusze osiągnęły wzrosty powyzej 60 %.

Jakie wyniki można było uzyskać stosując system OPI-WIG zobaczymy na następnym wykresie.

Na początek przypomnę jak system OPI-WIG generował sygnały kupuj i sprzedaj dla funduszy akcyjnych krajowych w badanym okresie.

 

Mamy tutaj trzy sygnały kupna jednostek uczestnictwa i trzy sygnały ich sprzedaży.

Wyniki zysków jakie mogliśmy uzyskać stosując metodę OPI-WIG widzimy poniżej.

 Wyniki uzyskane przy stosowaniu systemu OPI-WIG, przede wszystkim chroniącym nas przed zbyt dużymi stratami ale i maksymalnie wykorzystującym możliwe zyski, sa niewiele mniejsze. Jezeli weźmiemy pod uwagę, ze WIG od momentu rozpoczęcia analizy stóp zwrotu naszych funduszy (2 marca) do sygnału kupuj (18 marca) wzrósł 5,2 % to różnica między maksymalnymi wzrostami a osiąganymi przy pomocy systemu OPI jest jeszcze mniejsza.

Ciekawie przedstawia się wykres na którym mamy naniesione wyniki wzrostów w trzech etapach - okresach, kiedy inwestowaliśmy w funduszach akcyjnych.Widzimy tutaj, ze zdecydowaną część wzrostów osiągnęły fundusze w pierwszym roku wzrostów do końca stycznia 2010 roku.

 Widzimy tutaj takze, ze część funduszy w trzecim okresie zachowywała się słabiej niz  wcześniej. Niektóre fundusze uzyskały nawet straty (rózowa część wykresu).

 Oczywiście tak dobre wyniki osiągnęliśmy dzięki dobremu wyjściu z funduszy kolo 20 lipca - jezeli ktoś przespał ten moment lub system którym się posilkował za późno generował sygnał sprzedazy  mógł stracić dodatkowe kilkanaście procent. Jezeli ponadto ktoś kupił fundusze w gorszym momencie (np. w kwietniu 2011 roku) to jego straty mogły przekroczyć 20 %. 

Mamy tutaj przykład, ze o efektywności danego systemu nie decydują rozbudowane analizy przeszłości  - "co by było gdyby", ale przede wszystkim bieząca skuteczność.

Niebawem analiza rynków zagranicznych. 

 

Komentarze (0)
O mnie
Adam Gibas
Twórca portalu opi-invest.pl. Proste i skuteczne inwestowanie w funduszach. Własne wskaźniki i strategie umożliwiające aktywne zarządzanie inwestycjami w funduszach inwestycyjnych.
Najnowsze komentarze
2016-01-12 09:15
przypadkowy czytelni:
Moja własna emerytura 2 - jak zgromadzić potrzebny kapitał ?
roczna kapitalizacja odsetek 15%?????????? Facet odleciał...
2013-12-23 13:31
rtvagd.net:
Plusy i minusy wskaźników MACD, ADX, %K%D, MA .
:)
2013-08-16 06:44
banki_:
Taktyka małych kroków dla transakcji na funduszach.
Tak szczerze, udaje się Panu zarabiać na funduszach znacząco?