Czy to powtórka z 2006 roku?
 Oceń wpis
   

 Ostatnia "mini bessa" była całkowitym zaskoczeniem dla większości analityków rynkowych.Oczywiście nie sam fakt wystąpienia spadków ale ich wielkość. Stagnacja rynków od przeszło pół roku i jednoczesny brak dalszego rozwoju najwazniejszych gospodarek świata, musiała w konsekwencji rozładować się spadkami.

Zaskoczeniem były oczywiście wielkości i szybkość spadków. Patrząc jednak na coraz większą komputeryzację zleceń giełdowych powinniśmy chyba coraz częściej być przygotowani na takie ruchy na rynkach finansowych.

Minęły już czasy kiedy inwestorzy w funduszach inwestycyjnych spokojnie przetrzymują spadki  powyzej 10-15%. Po takich spadkach na giełdach zaczynają być uruchamiane zlecenia umorzeń w funduszach co w konsekwencji automatycznie pogłębia dalsze spadki. Takie ruchy inwestorów indywidualnych są oczywiście ułatwione przez powszechnie wprowadzone możliwości on-line wystawiania zleceń czy to przez platformy internetowe czy w ramach poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Pierwszą taką mini bessę mieliśmy w maju 2006 roku.


Powyższy wykres przedstawia zachowanie się indeksu WIG w okresie od maja do lipca 2006 roku.

W 9 sesjach indeks stracił 14,2% a po 8 następnych próbach odwrócenia trendu ponownie w 7 sesjach stracił 12,7%. W sumie indeks w 4 tygodnie stracił 21,5%. Po następnych prawie 2 miesiącach indeks wrócił na maksimum z maja.

Pytanie jest proste - czy obecne zachowanie się rynków powtórzy się.

Jeżeli tak, to obecnie jest to dopiero przystanek przed następnymi spadkami. Lepiej oczywiście, gdyby tym razem to było od razu odbicie na poziomy przed spadkami.

Chyba, że potrafimy wykorzystać takie zachowanie się rynków na naszą korzyść. Ale to jest mozliwe jezelii potrafiliśmy wyjść z rynku przed spadkami. Mamy teraz okazję na załapanie się na o wiele tańsze fundusze. Przeznaczamy część kapitału na zakup funduszy i czekamy spokojnie co będzie się działo dalej. Jak będą dalej spadki kupujemy następne jednostki funduszy i martwimy się tylko jak wysoko i długo rynek będzie wzrastał. Jak rynek pójdzie jednak teraz w górę czekamy na sygnał systemu i kupujemy jednostki.

Mamy tutaj przykład jak wiele są warte rzeczywiste efekty działania naszego systemu.

Na nic np. zdają się analizy historyczne i setki stron obliczeń skoro system ciągle albo nie reaguje na wzrosty albo jest zaskakiwany przez nagłe spadki.

Tylko rzeczywiście skuteczny system pozwala na wykorzystanie takze spadków na rynkach.

Jest wiele systemów (narzędzi stosowanych w analizie technicznej) które potrafiły dać sygnał wyjścia przed ostatnimi spadkami ale nie pozwalają z kolei za dużo  zarabiać na inwestowaniu w funduszach.

Jest to właśnie cała sztuka aby pogodzić możliwość optymalnego wykorzystania wzrostów na rynkach i jednoczesne zabezpieczenie się przed spadkami.

Dla przypomnienia przedstawiam działanie systemu OPI od roku 2007.

System pozwolił całkowicie ominąć bessę od końca 2007 roku do marca 2009.

Mamy więc minimum sygnałów, maksimum zysków i minimum strat.

Cdn.

Komentarze (2)
Kiedy system dał sygnał wyjścia z funduszy akcyjnych ?
 Oceń wpis
   

 Kiedy system OPI dał sygnał wyjścia z funduszy akcyjnych ?

Każdy system wykorzystywany do generowania sygnałów wyjścia z danego waloru ma określony czas „poślizgu” od którego zależy, czy zdążymy zrealizować nasze zlecenie jeszcze przy niewielkich stratach, czy niestety złapiemy się dopiero na duże spadki.

Jak zachował się system OPI widzimy na poniższym raporcie z dnia 18 lipca 2011 roku.


Sygnał sprzedaży jednostek funduszy akcyjnych krajowych uniwersalnych został  wygenerowany po notowaniach na naszej giełdzie 18 lipca.

Po sygnale tym i założeniu, że WIG często wyprzedza rynki światowe, zasugerowałem wyjście z wszystkich funduszy akcyjnych, czyli nie tylko z funduszy krajowych, co wskazał system OPI-WIG-ST, ale także z pozostałych -  mimo zupełnie jeszcze dobrej pozycji wielu z tych funduszy.

RG OPI-ST  3  VIII  2011.jpg

Po wczorajszych notowaniach na naszej giełdzie wykres systemu OPI wyglądał jak wyżej.

Jak widzimy, osoby które zdecydowały się zgodnie z sugestiami systemu wyjść z funduszy akcyjnych odsprzedali swoje j.u.  po cenach wyższych niż w dniu kiedy wygenerował się sygnał.

Indeksy swiata 22-07-2011 ind..jpg

Indeksy giełd światowych jeszcze 22 lipca nie sygnalizowały odwrócenia się trendu.

A po wczorajszej sesji wyglądają jak niżej.

Indeksy swiata 03-08-2011 ind..jpg

Większość indeksów jest w fazie spadkowej – czyli kto wyszedł po 18 lipca sprzedał fundusze po wysokich jeszcze cenach.

Wyjątkiem jest jedynie Tajlandia gdzie spadki wystąpiły dopiero wczoraj.

Poniżej przedstawiam jak system OPI monitorował nasz rynek od  marca 2009 roku. Ostatnia strategia Funduszy Akcyjnych trwała od 15 lipca 2010 roku – czyli prawie dokładnie rok.

OPI-WIG od marca 2009.jpg

 

 

Komentarze (0)
O mnie
Adam Gibas
Twórca portalu opi-invest.pl. Proste i skuteczne inwestowanie w funduszach. Własne wskaźniki i strategie umożliwiające aktywne zarządzanie inwestycjami w funduszach inwestycyjnych.
Najnowsze komentarze
2016-01-12 09:15
przypadkowy czytelni:
Moja własna emerytura 2 - jak zgromadzić potrzebny kapitał ?
roczna kapitalizacja odsetek 15%?????????? Facet odleciał...
2013-12-23 13:31
rtvagd.net:
Plusy i minusy wskaźników MACD, ADX, %K%D, MA .
:)
2013-08-16 06:44
banki_:
Taktyka małych kroków dla transakcji na funduszach.
Tak szczerze, udaje się Panu zarabiać na funduszach znacząco?