Czy to początek dużej korekty czy następna średnia korekta ?
 Oceń wpis
   

Od kilku tygodni mamy kolejną od dwóch lat korektę na rynkach światowych. Przez wielu analityków rynki oczekują tym razem o wiele większych korekt niż były wcześniej.

Aby spróbować przeanalizować ostatnie dwa lata wykorzystałem system OPI i wskaźniki rynków światowych MSCI:

- MSCI WORLD - indeks rynków rozwiniętych  - MXWO,

- MSCI AC WORLD - indeks rynków rozwiniętych i rynków wschodzących - MXWD.

Na ich tle przeanalizowałem przebieg indeksu SP500 i naszego WIG.

Patrząc na zmiany wszystkich czterech indeksów widzimy bardzo dążą ich korelację. Oczywiście narzuca się pytanie czy nadal indeks amerykański steruje nastrojami całego świata czy jednak są to całkowicie współzależne oddziaływania bardzo wielu czynników w różnych miejscach świata.

Gdybyśmy w miejscach korekt usytuowali główne ich przyczyny zobaczyli byśmy , że przyczyny powstały na całym świecie - w Europie, w Azji czy w USA.

Pocieszający jest jednak fakt, że nasz rynek zdecydowanie więcej miał wzrostu niż ogólnie rynek światowy czy USA. WIG od początku 2009 roku wzrósł prawie 94 % a pozostałe badane wskaźniki około 57 do 63 %.

Wracając do analizy korekt jakie wystąpiły od początku 2009 roku widzimy, że indeks MXWO krajów rozwiniętych stracił od swoich maksymalnych wartości 7,4 %. System OPI sygnalizuje nam, że jesteśmy jednak nadal w granicach jakie nie są określone przez wcześniej występujące korekty.

Przypomnę, że system OPI dobiera tolerancję dopuszczalnych zmian notowań zależnie od optymalnego zysku jaki można uzyskać wykorzystując sygnaly kup - sprzedaj dla średnioterminowego zarządzania inwestowaniem w funduszach.

Na dzień dzisiejszy brakuje nam już niewiele do wystąpienia sygnału sprzedaży sygnalizującego korektę większą nawet niż mieliśmy w marcu w wyniku katastrofy w Japonii. Jest to okolo 2 %.

Powyższe wykresy potwierdzają także jak stabilnym jest nasz rynek - o ile rynki światowe straciły od ostatnich maksimów 7,4 % nasz WIG stracił tylko 2,6 %.

Czy wystąpienie sygnału przecięcia się indeksu MXWO z granicą "sprzedaj" systemu OPI potwierdzi początek dużej korekty czy znowu jednak powrócimy do wzrostów - indeks "odbije" się od naszej granicy minimum.

Komentarze (0)
Efekty stosowania systemu OPI w... Czy stosowanie stop loss to...
O mnie
Adam Gibas
Twórca portalu opi-invest.pl. Proste i skuteczne inwestowanie w funduszach. Własne wskaźniki i strategie umożliwiające aktywne zarządzanie inwestycjami w funduszach inwestycyjnych.
Najnowsze komentarze
2016-01-12 09:15
przypadkowy czytelni:
Moja własna emerytura 2 - jak zgromadzić potrzebny kapitał ?
roczna kapitalizacja odsetek 15%?????????? Facet odleciał...
2013-12-23 13:31
rtvagd.net:
Plusy i minusy wskaźników MACD, ADX, %K%D, MA .
:)
2013-08-16 06:44
banki_:
Taktyka małych kroków dla transakcji na funduszach.
Tak szczerze, udaje się Panu zarabiać na funduszach znacząco?