Jak system OPI i Ichi oceniały sytuację na rynkach 3 grudnia
 Oceń wpis
   

Wielu z nas czekało na "rajd św. Mikołaja" i myślę, że raport systemu OPI z 3 grudnia wyraźnie wskazuje kiedy rajd rozpoczął się u nas.

Potwierdza się także jak przydatnym narzędziem jest stosowanie systemu OPI. Jak widzimy od sygnału z 13 lipca o konwersji z funduszy  bezpiecznych do akcyjnych, system wskazuje, że powinniśmy pozostać w funduszach akcyjnych. System pozwolił zachować tę pozycję także dwukrotnie kiedy wartości indeksu WIG20 dwa razy "otarły' się o granicę kiedy wygenerowane były by sygnały konwersji w fundusze bezpieczne.

Jak trudny był to okres od drugiej połowy października pokazuje metoda ICHI - dwukrotnie wygenerowała "średnie" sygnały sprzedaży i jeden "mocny" sygnał kupna. Jak na razie górą był system OPI.

W tym okresie wartość indeksu WIG20 wzrosła 13,3 %.

Jak widzimy najlepsze wzrosty w tym okresie osiągnęły aż trzy fundusze AVIVy. Najlepszy wynik wyniósł 19,18 %. Co ciekawe tylko 7 funduszy osiągnęło wyniki lepsze od WIG20. W tym okresie MWIG40 osiągnął wzrost 13,36 % a  SWIG80 tylko 3,19 %.

Wniosek z tego, że albo zarządzający wybrali słabe firmy z WIG20 i MWIG40 albo mają w swoich portfelach za dużo akcji spółek z SWIG80 który bardzo słabo zachowywał się w tym okresie a razem z nim fundusze małych i średnich spółek.

Oczywiści dzisiaj mamy inne pytanie - rajd już się kończy czy ma tylko mały przystanek do dalszych wzrostów ?

 

 

 

 

Komentarze (1)
Czy obecne mocne korekty negują... Automatyczny system zarzadzania...
O mnie
Adam Gibas
Twórca portalu opi-invest.pl. Proste i skuteczne inwestowanie w funduszach. Własne wskaźniki i strategie umożliwiające aktywne zarządzanie inwestycjami w funduszach inwestycyjnych.
Najnowsze komentarze
2016-01-12 09:15
przypadkowy czytelni:
Moja własna emerytura 2 - jak zgromadzić potrzebny kapitał ?
roczna kapitalizacja odsetek 15%?????????? Facet odleciał...
2013-12-23 13:31
rtvagd.net:
Plusy i minusy wskaźników MACD, ADX, %K%D, MA .
:)
2013-08-16 06:44
banki_:
Taktyka małych kroków dla transakcji na funduszach.
Tak szczerze, udaje się Panu zarabiać na funduszach znacząco?